<< Previous Next >>

# 4 #


# 4 #
Photo Information
Copyright: Tadeusz Rzepka (tedesse) Silver Note Writer [C: 6 W: 1 N: 11] (89)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2007-06-26
Categories: Insects
Exposure: f/3.0, 1/400 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2008-02-12 1:02
Viewed: 4071
Points: 4
[Note Guidelines] Photographer's Note
Trzmiel (łac. Bombus) - rodzaj owadów społecznych z rodziny pszczołowatych, podrodziny Bombinae. Do rodzaju Bombus należą duże owady (do 30 mm), gęsto owłosione, często jaskrawo ubarwione, ale zwykle z przewagą czerni, lub też całkiem czarne. Trzmiele żyją w koloniach, a ich życie przypomina nieco życie pszczół. Są bardzo wydajnymi zapylaczami, w ciągu dnia otwierają kilka tysięcy kwiatów. Budowa aparatu gębowego pozwala im zapylać rośliny niedostępne dla pszczół na przykład lucernę czy naparstnicę. Żerują już przy temperaturze 10°C. Latają od początku kwietnia do końca września. Jako pierwsze z zimowego snu budzą się trzmiel gajowy, leśny, ziemny i wrzosowiskowy. Pierwszą czynnością po zimowym śnie jest wyszukanie miejsca na gniazdo. W zależności od gatunku wybierają takie miejsca jak podziemne nory, zakamarki w budynkach, kępy suchych traw, gruzowiska. W strefie umiarkowanej i tropikalnej trzmiele zakładają stałe kolonie.

Gniazdo trzmieli składa się z części zewnętrznej - zbudowanej z suchej trawy, mchu i tym podobnych budulców często wzmacnianych woskiem, oraz części wewnętrznej gdzie samica matka buduje woskowy garnuszek do którego znosi nektar z kwiatów. Następnie buduje z wosku pierwszą komórkę kolebkę gdzie składa jaja, które ogrzewa ciepłem własnego ciała.

Z jaj lęgną się czerwie (lęg trwa do tygodnia), są intensywnie karmione, a po 2 tygodniach tworzą kokony i przepoczwarzają się. Rozwój od jaja do owada doskonałego trwa od 28 do 36 dni.

Z jaj składanych od początku wiosny do połowy lata lęgną się robotnice pomagające matce w rozbudowie gniazda i spełniające w nim wszystkie funkcje opiekuńcze. Pierwsze osobniki z racji mniejszej ilości pokarmu są nieco mniejsze od wylęgających się później. Od sierpnia lęgną się samce, które odżywiają się pyłkiem kwiatowym, a na końcu młode samice. Liczebność trzmieli skupionych przy jednym gnieździe wzrasta najczęściej do 100 osobników. Jesienią robotnice, samce, a także stare samice giną zaś młode samice zimują i wiosną zakładają własne rody.

W Polsce występuje około 30 gatunków należących do tego rodzaju, z czego najpospolitszymi są: trzmiel ziemny, trzmiel polny, trzmiel łąkowy trzmiel kamiennik i inne.

Trzmiele prawie nigdy nie atakują ludzi. Są bardzo łagodne. Najczęściej przy spotkaniu z człowiekiem uciekają. Przyduszone mogą lekko użądlić. Nie pozostawiają żądeł w skórze, dlatego ilość przekazanego jadu jest minimalna.

cicindela, Charo has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Hej Tadeuszu!
olejne przyjemne dla oka marko, do tego opatrzone ciekawa notka :) Tak trzymac! :)
Ten trzmiel to prawdopodobnie ktorys z gatunkow nalezacych do Bombus terrestris complex.
Pozdrawiam serdecznie,
Radek

  • Great 
  • Charo Silver Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 49 W: 0 N: 39] (456)
  • [2009-07-27 9:47]

Witaj Tadeusz,
Innym piękne makro, poświęć chwilę. Doskonałe szczegółów i kolorów.
Pozdrawiam,
Charo

Calibration Check
0123456789ABCDEF