<< Previous Next >>

# 5 #


# 5 #
Photo Information
Copyright: Tadeusz Rzepka (tedesse) Silver Note Writer [C: 6 W: 1 N: 11] (89)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2007-07-26
Categories: Insects
Exposure: f/3.0, 1/90 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2008-02-13 2:19
Viewed: 3699
Points: 2
[Note Guidelines] Photographer's Note
Rusałka admirał (Vanessa atalanta) - motyl z rodziny rusałkowatych (Nymphalidae), obejmujący zasięgiem występowania Palearktykę oraz Amerykę Północną. Jeden z najpiękniejszych motyli polskich.

Rozpiętość skrzydeł ok. 6 cm. Na przedniej parze czarnych skrzydeł widnieje czerwona, skośna przepaska, na tylnej czerwony pasek brzegowy. Spodnia strona skrzydeł ma brązowo-żółty wzór, co umożliwia motylowi dobre maskowanie się. Rusałkę admirała obserwujemy od maja do października; wydaje 2 pokolenia. Preferuje otwarte przestrzenie np. ogrody, sady, brzegi lasów i parki. Gatunek ten należy do motyli wędrownych, które znalazły się w Europie Środkowej w wyniku wędrówki z południowego wschodu. Motyla tego spotykamy najczęściej na przejrzałych owocach opadłych z drzew, na kwitnących drzewach i innych kwiatach. Składa jaja na pokrzywach. Nowe pokolenie najczęściej wędruje na południe w rejon Morza Śródziemnego, dokonując przelotów na wysokości do 2 000 m. Część osobników zimuje w Polsce.

Mikolaj has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Czesc Tadeusz! Niezly ten admiral. Ales musial sie nameczyc, zeby zlapac go w tak dobrej ostrosci. Piekne zolte kwiatki. Ladne tlo. Dobre kolory. Klaniam sie!

Calibration Check
0123456789ABCDEF