<< Previous Next >>

Fire Worm


Fire Worm
Photo Information
Copyright: Mehmet Karababa (caspian) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 272 W: 0 N: 387] (1342)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2009-07-30
Categories: Crustacia
Exposure: f/3.5, 1/25 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2009-09-10 12:28
Viewed: 3748
Points: 12
[Note Guidelines] Photographer's Note
Hermodice carunculata (Fire Worm) [in Turk. Deniz Çiyanı]

Kingdom:Animalia
Phylum :Annelida
Class :Polychaeta
Family :Amphinomidae
Genus :Hermodice
Species:H.carunculata

FİRE WORM : Bearded fireworms are usually between 5–10 centimetres (1.9–3.9 in) in length, but can reach up to 35 centimetres (13.8 in). They are endowed with a group of poisonous white bristles on each side, which are flared out when the worm is disturbed. It is considered to be a particularly beautiful and colourful species.
The bearded fireworm is usually found on reefs, under stones in rocky areas of the sea, and on some mud bottoms. Sometimes, they can be found to be hidden on moss-covered rocks.It is encountered throughout the tropical western Atlantic and at Ascension Island in mid-Atlantic. It can be found near ocean reefs and at depths of up to 150m. These worms have also been encountered in the mediterranean sea, in the coastal waters surrounding the Maltese archipelago. The bearded fireworm is a slow creature, and is not considered a threat to humans unless touched by a careless swimmer. The bristles, when flared, can penetrate human skin, injecting a powerful neurotoxin and producing intense irritation and a painful burning sensation around the area of contact. The sting can also lead to nausea and dizziness. This sensation lasts up to a few hours, but a painful tingling can continue to be felt around the area of contact. In a case of accidental contact, application and removal of adhesive tape will help remove the spines; applying alcohol to the area will also help alleviate the pain.

(TR) DENİZ ÇIYANI: Renkleri yeşilin ve kahverenginin tonlarındadır. Gövdelerinde parlak renkli enine bantlar bulunur. Ayrıca vücutlarının üzerindeki saydam kıllar tehlike anında beyaz bir renk alır. Vücutları uzun ve yassıdır. Boyları 10-12 santimetre arasında değişir. Bazen 30 santimetre kadar olanlar da görülür. Denizlerde 5 ile 30 metre arasında yayılış gösterirler. Sert ve serte yakın zemine sahip bölgelerde yaşarlar. Ayrıca deniz çayırlarının içinde de bulunabilirler. Akdeniz ve Ege denizinde bulunurlar. Bu canlılarda dört tane göz bulunur. Üzerinde, sert ve beyaz kılları taşıyan 150’ ye yakın segment vardır. Bu kıllar zehirlidir ve çıyan tehlike anında bu kılları fırlatabilir. Zıpkın veya ok ucuna benzeyen bu kıllar gövdedeki segmentlerde kısmen düzenli olarak yerleşmiştir. Bunlar sayesinde çıyan düşmanlardan korunur. Bu kıllarla temas eden insanlar derilerinde yanma ve kızarıklıklar olabilir. Canlı “fire worm” isminide burdan almıştır. Özellikle yaz dalışlarında, kısa elbiselerden dolayı vücudun açıkta kalan yerlerine bu çıyanların zehirli dikenleri batabilir. Dahil olduğu familyanın (Amphinomidae) tüm üyeleri zehirlidir. Etçil olan bu hayvanların besinlerinin arasında ilk sırayı leşler alır. Sualtında ölen bir hayvanın leşine çok kısa bir zamanda ulaşıp sürü halinde leşi hızla tüketirler. Böylece sualtını bir bakıma leşlerden temizlemiş olurlar. Ender olarak canlı hayvanlara da saldırsalarda bu canlılar yavaş hareket ederler. Besinleri arasında anemon çiçekler ve küçük kabuklularda bulunur.

References
•Greenberg, Idaz (1986). Guide to Corals & Fishes of Florida, the Bahamas and the Caribbean. Seahawk Press. p. 61. ISBN 0-913008-08-7.
•sci.ege.edu.tr/sukatar/Hermodice 20carunculata.htm

Ozgur70, xTauruSx, bahadir, anemone, boreocypriensis has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

İlk defa gördüğüm bir canlı.
O yüzden keşke biraz daha alan derinliği olsaydı diyorum. hayvanı daha net görebilirdik.
Paylaşım için teşekkürler. Bu arad notlar harika
ellerinize sağlık

Evet. ben de ilk kez gördüm. Tebrikler. Elinize sağlık.
Deniz

İlginç bir deniz solucanı Mehmet Bey. Elinize sağlık.
Bahadır

Selamlar Mehmet Bey
Degisik bir deniz yaratığı. elinize sağlık.
Özgür

Dostum Mehmet Günaydınlar. Az bilinen bir poliketi su yüzüne çıkarıp bize de gösterdiğin için teşekkürler. Eline ve emeğine sağlık.
Bayram

hello caspian,

strange looking worm, i have never seen someting like this, the limited dof suits the capture,good details on the head part.
tfs & regards

pankaj

Thanks a lot for your critiques on my 3rd anniversary picture.

Calibration Check
0123456789ABCDEF