<< Previous Next >>

Pass to Pass


Pass to Pass
Photo Information
Copyright: Ugur Yilmaz (kuhufu) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 61 W: 0 N: 84] (465)
Genre: Landscapes
Medium: Color
Date Taken: 2007-07-21
Categories: Mountain
Exposure: f/5.6, 1/250 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Travelogue: Mt. Kackar, Black Sea Mountains
Theme(s): Mountains, Valley Landscapes [view contributor(s)]
Date Submitted: 2007-08-10 10:15
Viewed: 3897
Points: 4
[Note Guidelines] Photographer's Note
The landscape is Naletleme Pass from Ceymakcur Pass in Cengovit Valley.
The Cengovit valley is one of the three valley(3100m) on the north side of Mt. Kackar, Rize-Artvin in Turkey. There are several lakes arrond and scene is just breathtaking. It takes 2-3 hrs to approach here from "Yukari Kavrun"(2200m) highland. It has frequent visitors since it is relatively easy to reach without technical equipment, But with quidance. The Mountain at foregrond right hand side is Bayraktutan and 3500 meters.

Çengovit vadisinden manzara. Burası birçok göle evsahipliği yapmakta ve Kaçkar dağının kuzeyinde bulunan 3 moren vadisinden birisi. Yukarı Kavrun(2200m) yaylasından 2-3 saatlik bir yürüyüşle ulaşılan bölge oldukça sık ziyaretçi alıyor. Göller yaklaşık 3100metre yükseklikte ulunuyor. Sağdaki tepe bayraktutan ve 3500 metre civarı.

fyapici, rousettus has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

merhaba Uğur,
Karadeniz'i, daha genel ifadeyle güzel yurdumuzu köşe bucak tanıtmayı sürdürüyorsun. iki seneye yakındır göremezsem de sayende görmüş oluyoruz. güzel çekim, kompozisyon, detay, açı güzel. eline sağlık, herşey için teşekkürler. Ahmet

Merhaba Ugur,
Kaçkarların heybeti ve ihtişamı karede tarafından çok güzel yanıtılmış. İnsanın orada olası geliyor bu sıcakta. Orada olup o göle ayaklarını sokası. Ama sanırım çok soğuktur, içinde buz var hala :) Uludağ'daki buzlu göle geçen yıl dzlerime kadar girip bir çiçeği fotoğraflamıştım topu tüfeği 1-2 dakika sürdü, dışar çıktığımda ayaklarımı hissetmiyordum :)
Ve hepsinden önemlisi, dur durak bilmeden bu mükemmel yerlere binbir güçlükle ulaşıp mükemmel görüntüler ulaştırıyorsun bize. Bunun değeri hiç bir şeyle ölçülemez. Ne kadar teşekkür etsek azdır.
Selamlar

Calibration Check
0123456789ABCDEF