<< Previous Next >>

Helicoverpa armigera


Helicoverpa armigera
Photo Information
Copyright: Ozgur Kocak (Ozgur70) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 211 W: 11 N: 280] (4568)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2011-10-13
Categories: Insects
Camera: Canon 450D, Canon EF 100 mm F2.8 Macro USM
Exposure: f/11, 1/200 seconds
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2011-12-21 15:24
Viewed: 3501
Points: 2
[Note Guidelines] Photographer's Note
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Arthropoda (Eklem bacaklılar)
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta (Böcekler)
Takım: Lepidoptera
Alt takım: Ditrysia
Üst familya: Noctuoidea
Familya: Noctuidae
Cins: Helicoverpa
Tür: H. armigera
Pazardan alınan dolmalık biberin içinden çıktı

Yeşil kurt (Helicoverpa armigera), Noctuidae familyasından domates, biber ve patlıcan gibi sebzelere zarar veren bir böcek türü.

14-16 mm boyda, 30-35 mm kanat açıklığındadır. Ön kanatları soluk sarı veya yeşilimsi sarı renkte olup üzerinde, dış kenara paralel uzanan koyu renkli birer bant vardır. Larvası 35-40 mm boyda, yeşil renkte, üzeri boyuna çizgilidir. Kışı toprakta pupa halinde geçirir, yılda 3-4 döl verir.

Özellikle domateslerde zararı fazladır. Meyvelerde çürüklüğe neden olur.

Zararı : Haziran ayından sonra görülmeğe başlar ve önceleri tepe sürgünlerini yiyerek bitkinin sürgün vermesine mani olur. Bilâhare tarak, tosbağa burnunu yer böylece dökülmelerine, yeşil elmaları delerek sekonder mantarların teşekkülü ile çürümelerine sebep olur.

Etmeni : Zararı yapan yeşil kurdun tırtıllarıdır. Tırtıllar ve kelebekler gıdalandıkları yerlere göre değişik renklerde görülürler. Tırtılların vücutları üzeri lup altında görülebilen ince kıllarla örtülüdür. Kelebeklerin ön kanatları deve tüyü renginde olup, üzerinde böbrek şeklinde daha koyu leke vardır. Bir dişi kelebek hayatı boyunca 300-2000 adet yumurta meydana getirir. Yumurtalarını tek tek olmak üzere taze yapraklara tarak üzerine bırakır. Kelebeklerin yumurtlama faaliyeti geceleyin olur. İklim şartlarına göre yumurtalardan 2 veya 10 gün sonra genç tırtıllar çıkar, bunlar bulundukları yerde bir müddet gıdalandıktan sonra tarak ve genç meyvelere hücum ederler. Bir tırtıl bitkinin tepesinden aşağıya doğru bir kaç tarağı tahrip ettiği gibi büyüdükçe genç meyveleri de tahrip eder. Henüz sertleşmemiş elmaları da delerek tahrip eder. Bir tırtıl (lârva) 2 ila 3 hafta sonra tamamen olgunlaşır. Olgun bir lârva 3-4 cm. boyundadır. Bunlar toprağın 10-15 cm. derinliğine inerek pup olurlar. Puplardan 1-3 hafta sonra kelebekler çıkar. Son nesil de pup olarak kışı geçirir. Bir generasyonu (nesli) 25-45 günde tamamlar ve iklim şartlarına göre senede 2 ila 5 nesil verir.

Ekonomik Önemi : Yeşil kurt kozmopolit bir zararlı olup, polifagdır, yani çeşitli itkilerle beslenir. Bugün için 70 den fazla bitki üzerinde yaşadığı tesbit edilmiştir. Pamuk yetişen mıntıkaların civarındaki diğer kültür bitkilerine de zararlı olmaktadır.

Mücadelesi : Yeşil kurt bilhassa ileride meyveye yatacak tarakları tahrip ettiği için mümkün mertebe zarar vermeden mücadelesini yapmak lazımdır. İlaçlı mücadeleyi uzmanına danışınız.

KAYNAK:

www.bizimbahce.net/forum/bitki-koruma/yesil-kurt-(helicoverpa-armigera)/

soccer has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Ozgur,

Great macro.
The lighting, DOF, BG, sharpness and detail of the subject are all very good.
TFS,
Sheriff

Calibration Check
0123456789ABCDEF