<< Previous Next >>

Agrimonia eupatoria


Agrimonia eupatoria
Photo Information
Copyright: Ozgur Kocak (Ozgur70) Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 211 W: 11 N: 280] (4568)
Genre: Plants
Medium: Color
Date Taken: 2008-06-12
Categories: Flowers
Camera: Samsung Pro815
Exposure: f/3.2, 1/100 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2008-11-17 6:29
Viewed: 4387
Points: 8
[Note Guidelines] Photographer's Note
Agrimonia eupatoria is a species of agrimony that is often referred to as common agrimony, church steeples or sticklewort. The whole plant is dark green with numerous soft hairs. The soft hairs aid in the plant's seed pods sticking to any animal or person coming in contact with the plant. The flower spikes have a spicy odor like apricots.

In herbal medicine
In traditional herbal medicine it was recommended as a cure for insomnia, often being incorporated in herbal pillows. It was also believed to be able to draw out splinters.
Modern herbalists prescribe it for disorders of the kidneys, liver and bladder. It has diuretic and expectorant properties, and can be used for mild skin complaints such as acne. Not all of these uses have been supported by scientific evidence

(Source: wikipedia)

Koyunotu, Odermennig,Agrimonia eupatoria
Kızılot
Kızıl Yaprak
Eğerotu
Fıtıkotu
Kuzupıtrağı
Ayıotu
Kasıkotu Familyası: Gülgillerden, Rosengewaechse, Rosaceae
Drugları: Koyunotu: Agrimoniae herba
Koyunotunun kökleri hariç tamamı çay ve natürel ilaç yapımında kulanılır.

Giriş: Eskiden MÖ: 300-400. yıllardan beri Yunanlılar tarafından Karaciğer rahatsızlıklarına karşı kulanıldığından Yunan karaciğerotu diyede anılır. Türkcede bitki koyunotuveya kuzu pıtrağı diye anılır, çünkü tohumlarının pıtrak şeklindeki kapsüllerikoyun veya kuzulara yapışarak yayılır.

Botanik: Koyunotu genelikle Avrupa, Asyanın orta ve batısında ve yolkenarları, viraneler, kuru çimenlikler, duvar kenarları, meralar, çalılıklar ve seyrek ormanlarda yetişir. Boyu yetiştiği toprağa göre farklılık gösterir ve 50-120 cm arasında olabilir ve bulunduğu yörede kümeler oluşturur.

Alttaki rozet yaprakalrı kanat şeklinde sağlı sollu yan yapraklardan meydana gelir ve takriben 15-25 cm uzunluğundadır. Sap yaprakları oldukca küçük gövdeye oturmuş olup bunu meydana getiren yan yapraklar mızrak şeklinde kenarları dişili ve koyu yeşil renklidir.

Çiçekleri uzunca bir sap üzerine dizilmiş olup geriden bir başak görünümü verir ve taç yaprakalrı altın sarısı renkte beş oval parçadan oluşur ve göbekte tozlukları bulunur.

Yetiştirilmesi: Koyunotu tohumları Mart ve Nisan aylarında bahçe ve tarlalara ekilir.

Hasat zamanı: Mayıs-Agustos aylarında yerden 5-10 cm yukarıdan kesilerek havalı bir yerde kurutularak özel bir kapta muhafaza edilir. Malesef şifalı bitkileri toplama, kurutma, paketleme ver depolama işlemleri sırasında çok yanlışlar yapılmaktadır. Bitkinin şifalı kısmı yaparak veya çiçekleri ise asla Güneş altında kurutulmaz ve mutlaka gölgede kurutulmalıdır. Ayrıca öreneğin bitki 5 günde kurudu ise 2 gün daha kurumada bırakmak mahzurludur, çünkü birleşimindeki eterik yağları kaybettiğünden kalitesi düşer. Sadece bitki kökleri Güneş'te kurutulur ve kurur kurumaz hemen paketlenip diploması gerekir. Şifalı bitkilerin Aktarlar'da açıkta satılması kalitesini kısa sürede sıfırlar.

Kulanılması:
a-) Üniversite kliniklerinde tedavi denemeleri ve araştırmalar yapılmamıştır. Bu nedenle bugünkü bilgilere göre 2. sınıf bir şifalı bitkidir. Kondurango yerine göre daha etkili olan başka bitkiler kulanılmalıdır. Örneğin ishale karşı Enginar-, Nane-, Ppatya-, Uzara preparatları veya Gökçek İksiri daha etkildir.

b-) Komisyon E?nin 13.03.1986 tarih ve 50 nolu monografi bildirisine göre dahilen hafif ishali önlemek ve hariçen gargara yapmak için kulanılır.

c-) Halkarasında koyunotunun birleşimindeki yüksek orandaki tanin bu bitkinin mide-bağırsak rahatsızlıklarından: ishal, safra kesesi rehatsızlıkları, safra koliği, safraakışlarındaki anormalikler ve karaciğer rahatsızlıkları ve ayrıca ses sanatcılarının sesini açma vede çocuklardaki yatağı ıslatmaya karşı kulanılır. Haricen ağıziçi, dişeti, yutak ve boğaz rahatsızlıklarına karşı gargarası yapılır.

Çay: İki tatlı kaşığı koyunotu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynarsu ilaveedilerek 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir veya gargarası yapılır.

Yanterisi: Bilinen bir yantesiri yoktur, şayet tarife uyulursa
Bağırsak florası ve kılcal kan dolaşımı sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir. Çünkü vitamin, mineral, aminoasit, enzim, glikoz, vb, besleyici maddenin hazırlanması, hücrelere ulaşması ve de mikroplarla mücadele eden makrofaj, T ve B- Hücreleri gibi savunma mekanizmalarının hücre aralarında dolaşması buna bağlıdır.Gökçek İksir'i ile tedavi olmak mümkündür. Tabii doğru beslenirseniz tedavi sürecide o oranda kısalır.Gökçek İksiri vücudu cüruflardan arıtır, iltihaplı hastalıkları iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Gökçek Tonik mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları ve her türlü alerjiye karşı etkilidir.

Asla peynir yememeli, çünkü asidoza ve iltihaplanmaya sebep olur.Siyah çay, kahve ve kola içilmemeli, çünkü bağırsakları kurutur ve vitamin, mineral ve aminoasitlerin alımını (absorbesini) önler.Alkol ve sigaranın zararları belli kanser, damarların yağlanması vb, artı uzun süre bira içilirse cinsel ikdidarsızlık ve hatta kısırlığa sebep olmaktadır.Sucuk salam sosis gibi et mamullerine 5-6 ay ara vermek gerekir (sade temiz et az yenilebilir) çünkü asidoza sebep olmaktadır.Bu da birçok hastalığın ana kaynağıdır.Akşam yemeği yerine yoğurt, meyve veya salata yenilebilir veya sebze çorbası içilebilir.Hayvansal besinler, patates, tahıl (beyaz pirinç), bakliyat ve hamurlu yiyecekler, özelikle de tatlılar akşam yenirse tam sindirilmez ve zamanla problemlere sebep olur.Ne kadar beyaz pirinç, patates, hamurlu yiyecekler, tatlı yiyecek ve içecekler, o kadar yağ oluşturur.Çünkü nişasta glikoza (şekere) dönüşür, şekerde yağa dönüşerek vücutta depolanır.Şeker ve antibiyotikler bağırsak mantarları çoğaltır, mantarlar ise her türlü hastalığı tetikler.Tatlı deyince akıla baklava, çikolata, dondurma vs gelir, kavun, karpuz ve üzümde tatlıdır ve bunlarda mantarı tetikler, çünkü aşırı şeker içeriler.

(Kaynak: www.dogaltedavi.net)

oanaotilia, Pitoncle has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Hy Ozgur
Very sharp with great details.
Oana

very nice portrait, TFS Ori

  • Great 
  • joska Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 806 W: 0 N: 4092] (22535)
  • [2008-11-17 20:48]

A very good medicine plant!
TFS

Bonjour Ozgur,
Très agréable publication finement détaillée et abondamment commentée.
A bientôt sur TN pour de nouvelles aventures.
Gérard

Calibration Check
0123456789ABCDEF