<< Previous Next >>

Anadolu Sari Akrebi


Anadolu Sari Akrebi
Photo Information
Copyright: Salih Koksalan (skoksalan) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 413 W: 3 N: 158] (740)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2009-06-13
Categories: Insects
Camera: Canon 450D, Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS
Exposure: f/10.0, 1/15 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2009-06-28 14:12
Viewed: 6060
Points: 24
[Note Guidelines] Photographer's Note
Kahramanmaraş'ta eşimle yaptığımız arazi çalışmalarında akşam vakti karşılaştığımız bu akrebi flash yardımıyla görüntüledim.

İzleyen ve yorumlayan herkese teşekkürlerimle.
-----------------
Akrebin türü tesbit edebildiğimiz kadarıyla
Mesobuthus gibbosus(Anadolu Sarı Akrebi)

Takım: Scorpiones Üstfamilya: Buthoidea Familya: Buthidae

Tavsif: 1832. Buthus gibbosus Brullé, Expéd. Morée, 3 (1) sect. 2: 57, t. 28, f. 2. Terra-typica: Mora Yarımadası, Yunanistan.
1950. Mesobuthus gibbosus Vachon, Archs Inst. Pasteur Algérie, 28 (2): 152.

Ayırıcı Özellikleri: Karapaksta antero-lateral karinalar ile postero-median karinalar birleşerek lir şeklinde yapı göstermez ve mid-median karinalar ile postero median karinalar boyuna düz bir çizgi halinde birleşmiştir. II. ve III. kuyruk segmentlerinin ventro-median karinalarını oluşturan granüller posteriore doğru büyümez. IV. kuyruk segmenti 10 tam karinalıdır. Tarak organı dişide 20-27, erkekte 27-33 dişlidir (Karataş, 2000, Karataş and Karataş, 2003).

Yaşam alanı: Daha çok açık alanlarda, özellikle steplerde, yerleşim bölgelerinde, binalarda ve harabelerde; ayrıca kurumuş dere yataklarında, maki ve Pinus spp. (çam) ormanları kenarlarında, bazen orman içlerindeki açıklıklarda taşlar altında görülür . Dikey dağılımı, 0-1500 m'ler arasıdır.

Önemi:Halk sağlığı açısından zehirleri önemlidir. Ancak daha çok kusma, sancı, yüksek ateş vs. şeklinde 24 saat kadar süren etkileri görülür. LD50 ......... mgr.

Biyolojisi:Nocturnal bir tür olup; daha çok Diptera, Orthoptera, Hemiptera, Blattodea, Chilopoda ve Aranea gruplarına ait eklembacaklı türleri ile beslenir. Ayrıca bu türün genç ve erginlerinde kannibalizme rastlanmıştır. Yapılan denemelerde 7 ay kadar açlığa dayandığı görülmüştür. Doğum, yaz aylarında olup, bir süre sırtta gezdirilen yavruların sayısı, 30-50 kadar, bazen 60'a kadar ulaşır.

Dağılım:Balkanlar ve Türkiye'de dağılış gösteren İran-Turan kökenli cinsin batıdaki temsilcisidir. Yurdumuzda Anadolu Diyagonali'nin batısında; Karadeniz sahil şeridi dışında kalan bölgelerde yaygındır. Trakya'da da son zamanlarda bulunmuştur. Türkiye'deki alttürü Mesobuthus gibbosus anatolicus Schenkel, 1947 olarak tanımlanır.

Literatür:Schenkel, 1947; Kinzelbach, 1975; Fet et al., 2000; Karataş, 2000; Karataş and Karataş, 2003; Koç, 2003.
----------------------------------------------------
Yellow Scorpion

Mesobuthus gibbosus

This yellow to yellow brown scorpion, which can reach an overall length of 67-75mm (2.5-3"), can be found in many parts of Europe. It has been reported in Albania, Greece (including many of the Greek islands), F.Y.R.O.M., Yugoslavia, Turkey (except north), Cyprus, Syria, and Lebanon.

M. gibbosus can be found in various habitats. Jan Ove Rein, Medical Library & Information Center, Norwegian University of Science and Technology, whose article has provided most of the information on this page, states that he has collected it in dry and hot wasteland without any vegetation, both in mountain areas and on the beach, only meters away from the sea. In addition, some papers report of collecting sites located in forests.

In the Pelion region, I have seen quite a few specimens in an olive grove, which is located in Pagania, halfway between Horton and Argalasti. They are usually found under stones, on the eastern slope of the plot, which is quite steep and, as a consequence, remains unplowed.

Even though this species has a very rural distribution, it may, on occasion, accidentally enter houses and other buildings.

Very little data are available on the medical significance of M. gibbosus. According to Jan Ove Rein, the sting is very painful, but does not cause serious systemic effects. Like B. occitanus and M. cyprius, M. gibbouss is probably not dangerous for healthy humans.

Fact Sheet
Food
Insects.

Active
Unknown with certainty. It is predominantly a nocturnal predator and, as a result, I have never seen it in action. However, I presume it hibernates from September till May, inasmuch as the specimens I have seen between these months were quite docile and seemed to be out of touch with their surroundings.

Habitat
Dry and hot wasteland without any vegetation, both in mountain areas and on the beach. Can also be found in olive groves and, quite likely, in forests

Distribution
Albania, Greece (including many of the Greek islands), F.Y.R.O.M., Yugoslavia, Turkey (except north), Cyprus, Syria, and Lebanon.

Taxonomy
Superkingdom: Eukaryota; Kingdom: Metazoa; Phylum: Arthropoda; Subphylum: Chelicerata; Class: Arachnida; Order: Scorpiones; Superfamily: Buthoidea; Family: Buthidae; Genus: Mesobuthus; Species: gibbosus.

Acknowledgments
The information on this page was obtained from a fantastic article, entiled "European Scorpions - A Review of the Scorpion Fauna of Europe", by Jan Ove Rein, Medical Library & Information Center, Norwegian University of Science and Technology.

Kaynaklar:
http://www.akrepilaclama.com/akrep-mesobuthus-gibbosus.htm (Bu site sanırım bilgilerini Sayın Ahmet Karataş Hocamızın kişisel sitesinden almış olmalı ama ben hocamızın sitesine ulaşamadığımdan buradan aldım.)
http://www.e-pelion.com/fauna_arthropoda_mgibbosus.html
http://www.members.tripod.com/Cesa88/Scor.htm
http://www.treknature.com/gallery/Middle_East/Turkey/photo149306.htm

boreocypriensis, zetu, Raptorman, avallaunius, siggi, Hay_kes, Noisette, KOMSIS, Silvio2006 has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To Raptorman: Teşekkürlerskoksalan 1 07-01 05:50
To siggi: Teşekkürlerskoksalan 1 07-01 05:49
To CatherineD: Teşekkürlerskoksalan 1 07-01 05:48
To KOMSIS: Teşekkürlerskoksalan 1 07-01 05:46
To Hay_kes: Teşekkürlerskoksalan 1 06-29 14:04
To boreocypriensis: Teşekkürlerskoksalan 1 06-29 05:32
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Merhaba Salih bey, nefis bir kuyruklu çekimi. Bu hayvanın yavrularını sırtında taşımasına hayran kalmışımdır. Merak ederseniz buna ilişkin bir kare benim galaride var.
Selamlar.
Bayram

 • Great 
 • zetu Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 967 W: 26 N: 3888] (16941)
 • [2009-06-28 21:48]

Hello Salih
Good work, I never seen a scorpion in wild, good details and natural colors. Well done.
Regards
Razvan

Güzel tür , güzel fotoğraf .
Paylaşımına teşekkürler Salih .

 • Great 
 • siggi Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3097 W: 109 N: 12399] (52850)
 • [2009-06-29 9:14]
 • [+]

Hello Salih,
great shot of the Scorpian.very good colour and detail . With sharp focus.A nice top view . Very well done TFS.good notes as well thanks.
Best regards Siggi

Hello Salih,
Well done! It is not my favourite meeting of wild species (I'm scared of them) and your photo is a performance. Very sharp. Congratulations,
Catherine

Merhaba Köksal Bey,
Konuya yabancı biri olarak çok ürkütücü geldi.Çünkü bir kez Trabzon'da görmüştüm bunun syah renkte olanını..Çekim ve bilgilendirici notunuz harika.Elinize sağlık.
Selamlar,

hAyAti

Hello Salih
Wonderful shot of this dangrerous animal taken with great sharpness and colors, nice POV and composition
Very well done
Jacqueline

Merhaba Salih,
a splendid picture of the Yellow Scorpion taken with very good sharpness and details, excellent POV and diagonal composition.
TFS
Best regards
Maurizio

Salih bey selamlar,
Güzel bir kompozisyon ...
Kadraj,renk ve netliği oldukça güzel.
Emeğinize sağlık,
Seyfi

Merhaba Salih, beautiful skorpion well captured with fine details and splendid sharpness, wonderful macro, very well done, ciao Silvio

 • Great 
 • cirano Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 997 W: 0 N: 944] (13609)
 • [2009-07-01 9:23]

Salih Bey merhaba,
Galiba en hit fotoğrafınız,e hak etmiş de...Nefis bir çekim olmuş.
Benim çocukluğumda ayrı bir yeri var bu sarı akreplerin;yastıklarımızın,minderlerimizin altında uyuyabilecek kadar yakın bir yer:)
Ellerinize sağlık.

 • Great 
 • briGG Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 195 W: 2 N: 344] (1823)
 • [2009-07-01 23:56]

Merhaba Salih bey,I'm afraid of scorpions!! And I prefer to see a photo!
rechercher!

Good shot, nad TFS

brigitte

Calibration Check
0123456789ABCDEF