<< Previous Next >>

Chamaeleo chamaeleon


Chamaeleo chamaeleon
Photo Information
Copyright: Suleyman CEYLAN (Xanthina) Silver Note Writer [C: 2 W: 0 N: 32] (86)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2009-06-14
Categories: Reptiles
Camera: Fuji Finepix S5800
Exposure: f/3.5, 1/120 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2011-01-02 12:02
Viewed: 5486
Points: 24
[Note Guidelines] Photographer's Note
Chamaeleo chamaeleon (Linnaeus, 1758)

Akyatan Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası / ADANA

Morfolojik Özellikler: Vücut boyu 24-30 cm. kadar olan ve değişik görünüşte bir kertenkele türüdür. Başın üst tarafında miğfer şeklinde bir çıkıntı vardır. Parmaklar ikisi bir arada üçü bir arada bitişmiştir ve kavrayıcı bir kıskaç şeklindedir.Sırt ortasında büyük pullardan oluşan boyuna bir sırt çıkıntısı vardır. Gövdenin üst-orta kısmında daha büyük pulların meydana getirdiği uzunlamasına bir sırt çıkıntısı vardır. Vücudun alt tarafında çeneden kuyruğa doğru uzanan ve biraz daha iri pullardan oluşmuş açık renkli bir çizgi vardır. Gözleri teleskop şeklinde, ortası delik tek göz kapağı vardır. Her göz aynı anda değişik yerlere bakabilir. Kuyrukları sarılıcı tiptedir.
Renk ve deseni sabit değildir. Duruma göre yeşil, gri, kahverengi, siyah ve bunların çeşitli tonlarına değişebilir. Zemin rengi üzerinde koyu veya açık renkte şerit ya da lekeler bulunur. Bunlar bazen renk değişimine uğramazlar. Karın altında çeneden anüse kadar uzanan sarımsı çizgi çoğunlukla renk değiştirmez.

Biyolojik-Ekolojik Özellikler: Ağaçlarda yaşar. Yakalayıcı ayak ve sarılıcı kuyrukları ile dallar üzerinde ağır fakat rahatça hareket eder. Avlanmak için dalda sakin olarak durur, yakın bir mesafede bir böcek görürlerse, dilini birden dışarı fırlatarak avını yakalarlar. Dillerini boylarının 1.5 katı kadar uzatabilirler. Dilin böceği yakalayıp geri çekmesi 0.1 sn kadar sürer. Dilleri ağız içinde özel bir yerde kat kat kıvrılmış biçimde durur ve uçları yapışkandır. Dişi bir seferde 20 kadar yumurtayı toprağa kazdığı bir çukura bırakır. Elipsoid şeklindeki yumurtalar 18-20 mm kadardır.

Coğrafi Dağılış: Tür İspanya’dan başlayarak, Kuzey Afrika üzerinden, Kıbrıs ve Türkiye dahil Batı Asya’ya kadar yayılmıştır. Vertikal dağılışı 700 m.’ye kadar çıkabilir.

Kaynaklar:
Türkiye Amfibi ve Sürüngenleri - İbrahim BARAN
http://reptile.fisek.com.tr
http://fen.ege.edu.tr/~bgocmen
http://www.frmartuklu.net
http://www.biltek.tubitak.gov.tr
Chamaeleo chamaeleon (Linnaeus, 1758)

Akyatan Wildlife Conservation and Development Area / ADANA

Identification: Total length 24-30 cm. and up to an apparently different type of lizard.There is a ledge at the top of the head as a helmet. A combination of two of three adjacent fingers together and clamp in the form of a grasper. There are big scales in the middle of the back of the overhang of a longitudinal ridge. Larger than the upper-middle part of the body scales are formed by a longitudinal ridge overhang. Extending from the bottom of the chin to the tail of the body and a little more light is a line of large scales. Telescope eyes and bulbous, the hole has a single eyelid. The eyes look in different places. Prehensile tails. Color and pattern is not fixed. Depending on the situation green, gray, brown, black, and vary in various shades. The color of dark or light-colored strip on the ground, or markings. These sometimes not discoloration. Abdomen yellowish line extending to the anus often change color under the chin.

Biological-Ecological Features: live in the trees. Grasping feet and tails wrapping branches with heavy but easily moves on. Branch to be hunted as calm stops, a short distance they see an insect, prey capture by throwing out more than one language. Up to 1.5 times the height limits that language. 0.1 sec long does it take to attract beetles to capture the language. Languages in the mouth curled in a special place in layers of sticky ends of stops. A pit up to 20 eggs at a time, the female lays the ground kazdığı. Ellipsoid-shaped eggs are 18-20 mm long.

Coğrafi Dağılış: Tür İspanya’dan başlayarak, Kuzey Afrika üzerinden, Kıbrıs ve Türkiye dahil Batı Asya’ya kadar yayılmıştır. Vertikal dağılışı 700 m.’ye kadar çıkabilir.

Resources:
Amphibians and Reptiles of Turkey - İbrahim BARAN
http://reptile.fisek.com.tr
http://fen.ege.edu.tr/~bgocmen
http://www.frmartuklu.net
http://www.biltek.tubitak.gov.tr

PS: I'm sorry everyone for the bad English, but it's responsible is Google Translete :) İf you know a good transleter and shares with me I would be satisfied.
Greetings...
Suleyman

boreocypriensis, lousat, omereser, tuslaw, matatur, Miss_Piggy, Ozgur70 has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

hello Suleyman
great pose with good sharpness and nice details
the colours are beautiful
greeting lou

Süleyman, biraz korkutmuşa benziyorsun bu güzeli. Zamanlaman güzel olmuş ama. Ellerine sağlık.
Selamlarımla.

  • Great 
  • lousat Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6595 W: 89 N: 15659] (65489)
  • [2011-01-02 12:42]

Hi Suleyman,very impressive moment and very good pic,what a timing and what a great sharpness and colors.Very well done!Thanks for share,have a nice week,Luciano

Süleyman abi renkler mükemmel gözüküyor.
Eline sağlık.
Ahmet Yasin

Merhaba Süleyman,

Bu az bilinen kertenkele türümüzü bir "leon"
gibi kükrerken görüntülemişsin. Onun bu tipik "pıh"lamasını yıllar önce Tire'den yakalanmış bir örnekte Buca Eğitim'de görmüştüm.
Eline sağlık,
Ömer.

Hello Suleyman!! This is excellent shot of the Chamaeleo with open mouth!!!! Great focus and composition!!
Regards
Erodotos

Great capture with beautiful colour and sharpness! Tfs
Samiran

  • Great 
  • tuslaw Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2754 W: 282 N: 4931] (19883)
  • [2011-01-02 19:44]

Hello Suleyman,
Love the wide opened mouth pose you managed to capture. The Lizard has beautiful coloration and the detail especially around the head area is excellent. Great work!!
Ron

  • Great 
  • Argus Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5038 W: 260 N: 15594] (50626)
  • [2011-01-02 23:23]

Merhaba Süleyman,
An interesting capture of a an open-mouthed Gecko taken in an excellent pose from a great POV with nice sharpness and natural colours.
Thanks and kind regards,
Ivan

Merhaba Süleyman,
Netlik mükemmel sayılamaz ama bu şartlar altında, değişik bir bakış açısından bukalemunun "ürkütme" davranışını güzel saptamışsın. Top tareti gibi hareket edebilen gözleri, kocaman ağzı ve kavrayıcı karakterli kuyruğu açıkça gözlenebiliyor. Renkler de oldukça doğal. Ellerine sağlık dostum, TN'e hosgeldin...
Mehmet

Hello Suleyman,
Now I know what it is like to be a fly, but about to die. Very good work, thanks.
Alan

Hallo Suleyman
Worth the saying: "Coffee table book quality material". Par excellence indeed! Stunning details captured not only on the fine features of this beautiful reptile, but also the wonderful combination of colours and skin texture. The opened mouth moment you captured is priceless! Thanks for sharing. Best regards.
Anna

Calibration Check
0123456789ABCDEF