<< Previous Next >>

Tepeli Toygar


Tepeli Toygar
Photo Information
Copyright: mehmet Gungor (mgungor) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 90 W: 0 N: 61] (226)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2007-12-27
Exposure: f/6.3, 1/4000 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2007-12-27 8:48
Viewed: 5746
Points: 4
[Note Guidelines] Photographer's Note
Tepeli Toygar.Galerida cristata.
İri, tıknaz ve büyük kanatlı bir toygardır. Kalkık sivri ve belirgin bir ibiği vardır (Düz de durabilir). Uzun ve kalın sayılabilecek bir gagası vardır ve üst kenarı kıvrıktır. Göğsü ince, koyu çizgilidir. Kanat üstü sadedir, firar hattı beyaz değildir, kanat altı pas rengidir (turuncu-kirli sarı) Kuyruksokumu ve kuyruk ortası açık grimsi, kuyruğunun dış tarafı siyahımsı ve iki yanı ise açık renktir. Uçuşu yumuşak ve dalgalıdır. Kısa kanatlı olmasından dolayı kanat çırpışı yumuşak ve kelebek gibi gözükür. Daha çok açık, ağaçsız kuru bölgelerde, tarlalarda görülmektedir Kendisinin ağaca ya da çalıya konduğu enderdir. Tarlalarda ve açık arazilerde ürer. Yuvasını zeminde yapar. Kışın yol kenarında en çok görülen kuş türüdür. .Bizim işyerinin penceresinden bile pıt pıt gezinirken görünüyor. Yer: Hadımköy civarı :))
Tüm Türkiye'de yıl boyu görülebilen yaygın bir ötücüdür. Adana (Karataş-Akyatan) Tibili, Ankara (Şereflikoçhisar) Tibili, Balıkesir (Edremit) Tepeli, Burdur (Yeşilova-Güney) Tepeli, Bursa (İznik-Derbent) Koça çuçulan, Çanakkale (Gökçeada) Takkalı çavuş, Gaziantep (Karkamış-Gürçay K.) Tito, İzmir (Bademli-Dikili) Tepelik, Kastamonu (Sarı Ömer K.-Merkez) Cısbıyık Tek görülebilmekle beraber genelde üç beşli gruplar halinde gezinir. Yerde, hızlı, koşar bir yürüyüşü vardır. Havada kanat tutuşu ve çırpışı kendine özgüdür. Genelde ilk kalkıştan sonra kısa bir uçuşla yakın bir yere konar. Yol kenarlarında beslenirken, araba yaklaştığında önce yola arkasını döner ve araba yaklaştığında da uzaklaşarak diğer toygarların göstermediği tedbirli davranışı gösterir.
Bir tünekte, zeminde veya havadayken öter. Havada kendine has bir ötüşü vardır. Yerde iken, bir tümseklik üzerinde ötmeyi sever. Ötüşü hüzünlü, tutuk ve kısa cümlelerden oluşur. Geveze ve devamlı şikayet eden küçük bir çocuk havası vardır. Yuvarlamalı bir ''üii-üii-uu' ve flütsü ve ıslıksı bir 'tuu-hii' dir. Üreme ötüşü yerde ya da havada çıkarılır. Üreme dönemi ötüşü 'triiliipüü' ya da 'vü-tii-vüü' hecelerinin birkaç tekrarından oluşur.

rousettus, matatur has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

mehmet güzel ve net çekim. kış gününün güzel güneş ışıkları iyi yansımış. asfaltta yemek saati. kırmızı ışık uzun süreli olmalı:)
selamlar.

Toygarı beslenirken gösteren çok hoş bir manzara Mehmet Bey, yüksek enstantaneye rağmen kuş yeterince ışık almış. 1/2000 sn gibi biraz daha düşük bir enstantane ve f/8-11 gibi daha küçük bir apertür seçilseydi artacak saha derinliği nedeniyle toygar biraz daha net saptanmış olabilirdi diye düşünüyorum. Sunduğunuz geniş bilgilere ayrıca teşekkür ediyorum.
Mehmet

Calibration Check
0123456789ABCDEF