<< Previous Next >>

Falco tinnunculus


Falco tinnunculus
Photo Information
Copyright: koksal kayhan (silverhead) (32)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2007-04-05
Categories: Birds
Camera: Canon EOS Rebel XTI (400D), 70-200mm f4.0 L AF USM
Exposure: f/5.0, 1/800 seconds
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2009-01-03 1:10
Viewed: 3562
Points: 4
[Note Guidelines] Photographer's Note
Falco tinnunculus –
Common Kestrels measure 32-39 cm (13-15 in) from head to tail, with a wingspan of 65-82 cm (26-32 in). Females are noticeably larger, with the adult male weighing 136-252 g (c,5-9 oz), around 155 g (around 5.5 oz) on average; the adult female weighs 154-314 g (about 5.5-11 oz), around 184 g (around 6.5 oz) on average. They are thus small compared with other birds of prey, but larger than most songbirds. Like the other Falco species, they have long wings as well as a distinctive long tail.
Their plumage is mainly light chestnut brown with blackish spots on the upperside and buff with narrow blackish streaks on the underside; the remiges are also blackish. Unlike most hawks, they display sexual colour dimorphism with the male having less black spots and streaks, as well as a blue-grey cap and tail. The tail is brown with black bars in females, and has a black tip with a narrow white rim in both sexes. All Common Kestrels have a prominent black malar stripe like their closest relativesFalco tinnunculus - Kestrel -KERKENEZ
Tarım alanları da dahil olmak üzere açık arazilerin yaygın ve bilinen doğanıdır, sıklıkla havada bir ipin üzerine asılmış gibi ya da direkler, teller üzerinde tünemiş halde durur. Çok yükseklere süzülerek yükselebilme ve hızlı akrobatik hareketler yapabilme yeteneği vardır. Doğrudan uçuşu ziyadesiyle yavaştır, bir kaç süzülme ile hareketlenir. Gövdesi ince uzundur; havada asılı duruken genellikle açtığı uzun ve dar bir kuyruğu, kısa ve tıknaz bir kafası vardır. Erkeğinin başı ve kuyruğu grimsi mavidir, siyah bir kuyruk bandı vardır. Sırtı kestane rengi ve siyah benekli, alt tarafı ise uçuk kirli sarı ve siyah beneklidir. Kanat altı açık renk ve gri çizgilidir, güçlü gün ışığında beyazımsı renkte parlayabilir. Ergen erkeğin mat gri kuyruğunun her iki tarafında koyu renk çizgiler vardır. Dişisi parlak kızıl-kahverengidir, üst tarafında birbirine yakın siyah çizgiler bulunur ve alt tarafı kirli sarıdır. Her iki cinsinde de açık renk iç kanat ile koyu renk dış kanat arasında güçlü bir kontrast vardır. Sesi genellikle gür, kişnemeye benzer ve genizden gelen bir ‘kii-kii-kii’.

weeksy has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To nagraj: :)silverhead 1 01-03 06:20
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Hi,
Perfect composition for this beautiful kestrel in midair which looks like about to land, lighting is beautiful too. Why no camera and other details. tfs.
nagraj.v

Hi Koksal

Nice composition and lighting, it really brings out the colour on the kestrel's body. Well done.

Cheers

Steve

Calibration Check
0123456789ABCDEF