<< Previous Next >>

Stellion


Stellion
Photo Information
Copyright: Gokhan CORAL (armadillo) Silver Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 15 W: 0 N: 53] (528)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2009-05-16
Categories: Reptiles
Camera: Canon 40d, Canon 400 mm F 5.6 L
Exposure: f/5.6, 1/1600 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2009-09-01 1:29
Viewed: 3081
Points: 5
[Note Guidelines] Photographer's Note
A stellion (Laudakia stellio), also known as a hardim or star lizard,[1] is a species of agamid lizard found in Greece, Southwest Asia, and Northeast Africa. Like many agamas, stellions can change color to express their moods. They bask on stone walls, rocks and buildings, and also on trees. They are usually found in rocky habitats, and are quite shy, being very ready to dive into cracks to hide from potential predators.

The name "stellion" comes from Latin stellio, stēlio (stelliōn-, stēliōn-), which referred to any spotted lizard, from stella, star.

rousettus has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To rousettus: merhabaarmadillo 1 09-01 23:03
To xTauruSx: slmboreocypriensis 2 09-01 04:49
To xTauruSx: merhabaarmadillo 1 09-01 02:54
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Kendim de Adanalı olmama ve o bölgede master ve doktora çalışmaları yapmama rağmen pullarında mavilik taşıyan bir Dikenli Keler ilk kez görüyorum. Lokalite bilginizde bir hata olmalı diye düşünyorum. Çünkü bu mavi lekelenme Güney Batı Anadolu kısmında yaşayan L. stelio daani'nin özelliğidir. Bu konuda ülkemiz herpetoloji alanının en önemli bilim adamlarından Prof. Dr. Bayram GÖÇMEN hocamız, ki kendisi de bu sitede üye, bu kareyi gördüğünde bana hak vereceğinden eminim. Ayrıca, Ingilizce adı Spiny Agama veya Starred Agama gibi geliyor bana. Arap kökenli bir Türk olarak, Arapça adı Hardun'dur hardim değildir. Teknik olarak güzel pozlu ve estetiik bir çalışma olmuş. Elinize sağlık.
Deniz

great composition. a different species.

Merhaba Gökhan,

Fotoğraf kalitesi olarak değerlendirildiğinde; netlik, ışık ayarı, bakış açısı, renk canlılığı, alan derinliği mükemmel kullanılmış. Kompozisyon da çok iyi. Güzel gören ve gördüğünü yansıtabilen usta bir elden çıktığı belli. Paylaşım için teşekkürler, eline ve emeğine sağlık.

Saygı ve selamlarımla,
Mehmet

Gökhan Bey dostum,
kuşlarda olduğu gibi sürüngenlerden de nefis bir kare göndermişsin. netliği, açısı, kadrajı ve renkleriyle harika olmuş. çekim kalitesi olarak dört dörtlük. tebrik ederim.
iyi geceler, selamlar.

Calibration Check
0123456789ABCDEF