<< Previous Next >>

Hasan Mountain


Hasan Mountain
Photo Information
Copyright: isa BASKOSE (isabaskose) Gold Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 79 W: 0 N: 41] (382)
Genre: Landscapes
Medium: Color
Date Taken: 2009-07-17
Categories: Mountain
Exposure: f/3.5, 1/1600 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version
Date Submitted: 2010-03-08 4:33
Viewed: 3971
Points: 8
[Note Guidelines] Photographer's Note
Hasan mountain is second highest volcanic mount (3268 meter) after than Erciyes Mountanin (3917 meter) at inner Anatolia in Turkey.

Hasan Dağı; İç Anadolu Bölgesi'nin Erciyes Dağı'ndan (3917 m.) sonra gelen en yüksek ikinci sönmüş volkanik dağıdır. Özellikle ana volkan konisini oluşturan Büyük Hasan Dağı 3268 metredir. Ana koninin hemen güneydoğusunda daha küçük boyutlu, yükseltisi 3069 m. olan ikiz koni ise Küçük Hasan Dağı olarak anılmakta ve iki dağ arasındaki uzaklık yaklaşık 1500 metredir.

Hasan Dağı ismini; kimilerine göre bir evliya olarak görülen, kimilerine göre ise Danişmentoğulları’nın komutanlarından biri olan ve Haçlı seferleri sırasında II. Kılıç Arslan ile birlikte çeşitli savaşlara katıldığına inanılan, bu dağda yaşamış ve çevrede saygınlık kazanmış bir kişi olan Hasan Dede adındaki bir zattan almaktadır. Hasan Dede ölümünden sonra mezarının bu dağın zirvesine yapılmasını istemiş, ölümünden sonra vasiyeti üzerine mezarı dağın zirvesine yapılmış ve o günden sonra bu dağ Hasan Dağı adı ile anılmıştır. Bugün Hasan Dağı’nın zirvesine çıkanlar, zirvedeki krater çukurunun batı sırtı üzerinde Hasan Dede’nin taşlarla çevrilmiş mezarını görebilmektedirler

Hasan Dağı’na ait tarihte yapılmış ilk resim, günümüzden 9000 yıl öncesine ait bir duvar resmidir. Bu duvar resmi Anadolu’da M.Ö. 7000 yıllarında kurulmuş olan neolitik dönem yerleşimlerinden Çatalhöyük kazıları sırasında bir evin duvarı üzerinde bulunmuştur. Bu duvar resminde Hasan Dağı lav püskürtürken görüntülenmiştir. Dağın iki tepeli olarak resmedilmiş olması Hasan Dağı olduğu konusunda kuşkuları ortadan kaldırmaktadır. Çatalhöyük yerleşiminin en önemli özelliği dünyada günümüzden 9000 yıl önce köy yaşantısı yerine kent tarzı bir yerleşim planı kullanarak oluşturulmuş ilk örnek olmasıdır. Çatalhöyük’de bulunan Hasan Dağı duvar resmi, yanardağın insanlar üzerindeki etkisini göstermesi açısından anlamlıdır. Hasan Dağı’nın günümüzden 14 milyon yıl önce püskürmeye başladığı ve 8 bin 800 yıl öncesine kadar püskürmesini sürdürdüğü bilinmektedir.

jhm, rousettus has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
None
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

  • Great 
  • jhm Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 893 W: 0 N: 507] (1853)
  • [2010-03-08 5:15]

Merhaba Isa,

Splendid mountain landscape picture.
Great panorama view with the mountain in background.
Sharpness and clarity are very nice.
Very well done, TFS.

Best regards,
John.

İç Anadolu'nun en güzel parçalarından biri, Hasan Dağı; hem küçüğü hem büyüğü. çok güzel bir manzara çekimi. beyaz blutlu mavi gökyüzü, renkler, yemyeşil ormanlık kısımlar, kadraj ve ışık; hepsi çok güzel. eline sağlık, İsa.

Bu dağ dünyanın en güzel dağı bence... Güzel bir gökyüzüyle çok daha güzel görünüyor.
Ellerini sağlık

  • Great 
  • Bass Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 173 W: 0 N: 233] (974)
  • [2010-03-19 10:14]

Hi Isa,
nice to find this picture! I didn´t know that mountains can be so high at Anatolia... wanna be there soon!
Nice landscape, you have done a good job with sky, mountain and land. Clouds look great, also this volcano. Is it active? (sorry, I can´t read turkish).
TFS
regards
Brenda

Calibration Check
0123456789ABCDEF