<< Previous Next >>

Love torrent-XVII: Harsh one at Sunset


Love torrent-XVII: Harsh one at Sunset
Photo Information
Copyright: Bayram Gocmen (boreocypriensis) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6774 W: 207 N: 2989] (9571)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2010-03-27
Categories: Reptiles
Camera: Nikon D-80, Sigma 50-500mm f/4-6.3 EX DG APO HSM, @ ISO 200
Exposure: f/6.3, 1/250 seconds
Photo Version: Original Version
Theme(s): Love in Wildlife:), Turkish Herpetofauna, CeltickRanger's favorite photos 2, Animals Sex Life [view contributor(s)]
Date Submitted: 2010-10-23 2:38
Viewed: 4808
Favorites: 1 [view]
Points: 82
[Note Guidelines] Photographer's Note
Testudo graeca (Adi Tosbağa) [Eng. ‘Spur-thighed Tortoise’]

Adi Tosbağa kuzeybatı Afrika, güney Avrupa ve Balkan ülkeleri, Akdeniz adaları (Kıbrıs hariç), Türkiye, güney Rusya, Azerbaycan, batı İran, Suriye, Lübnan, İsrail ve Ürdün de yaygın dağılış gösteren, farklı alt türleri bulunan ve 20 cm kadar uzunluğa erişebilen az çok kubbeli bir karapasa (üstkabuk,) sahip, orta boylu karasal bir kaplumbağadır. Zirai açıdan kullanılan alanlar dahil, nemli ve rutubetli bozkırlarda, yarı bozkır ve ormanlık habitatlarda yaşayan tipik bir Akdeniz türüdür. Baş orta büyüklükte olup, üst kısmı çok sayıda küçük plaklar ile örtülüdür, sadece frontal plak büyüktür. Tek bir prefrontal ve çift supranasal bulunur. Çene yüzeyi düz, tırtıklı değildir, gaga hafif kıvrık ve triküspit yapıdadır. Karapas belirgin bir şekilde konveks, dorsal plaklar konsantrik çizgili ve genellikle kabarık yapılıdır. Nuchal plak (Ense plağı) uzunca yapılıdır, 5 adet vertebral plak, 4 costal plak ve her bir yanda 10-11 marginal plak ve bölünmemiş, tek supracaudal (kuyruküstü) plak mevcuttur. Ön bacaklar ön tarafta, 3-6 uzunlamasına ve 4-7 transvers sıra halinde yan yana düzenlenmiş, büyükten veya çok büyüğe doğru oldukça farklı görünümlü plaklarla örtülüdür. Her iki taraftaki uyluk (femur) bölgesinde bariz bir mahmuz/tüberkül yapısı vardır. Kuyruk nispeten kısa, çoğu kez pençe benzeri bir tüberkül ile sonlanır. Genel renklenmesi, her bir dorsal plağın yan ve ön kısımları siyahımsı olacak şekilde soluk sarı, kahverengi ve zeytin yeşili tonlarla değişiklik gösterir. Plastron (altkabuk) yeşilimsiden kahverengiye değişir ve genellikle bazı koyu lekeler içerir. Ergin birey renklenmesi genç bireylerinkine göre daha az kontrasttır.

Adi Tosbağa gündüz aktif, karasal ve nispeten yavaş hareket eden bir tosbağadır. Geniş yelpazede çeşitli bitkilerle, onların yapraklarıyla, çiçekleriyle ve meyveleriyle beslenen otobur bir türdür. Çok nadir olarak da hayvan leşleriyle beslenir. Çiftleşme baharda, genellikle Mart sonu, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşir. Erkeğin dişiye sürekli toslamaları ve erkek tarafından ısırılması ile dişinin hareketsizleştirilmesini, kopulasyona zorlanmasını, takip eden kopulasyon işlemi, ve bu esnada erkeklerin boğuk ıslık şeklinde naralar atmasını kapsayan karmaşık bir davranış şekli görülür. Dişiler her mevsim 2-3 kez ve her batında ise 3-5 arası yumurta bırakırlar.

Nispeten son zamanlarda her ikisi de güney Türkiye’nin sahil bölgelerinden tanımlanan T. g. anamurensis alttürü ve T. antakyensis türü (ki bazen T. graeca’nın altürü olarak kabul edilir), ve keza Ağrı’da gözlendiği ifade edilen T. g. armeniaca Türk herpetologlar arasında ciddiye alınmayan ve şüphe ile bakılan, bu nedenle de son zamanlarda yayınlanan Türkiye Herpetofaunası listelerine dahil edilmeyen taksonlardır. Genel kabul olarak, Adi Tosbağa Türkiye’de iki alttür ile temsil edilir. T. g. terrestris Hatay ili ve GD Anadolu’da bulunurken, Anadolu’nun diğer kısımları ve Trakya’da ise T. g. ibera yayılmıştır. Türkiye’de bu türe oldukça yakın akraba ve sadece Trakya’da Adi Tosbağa ile simpatrik bulunan diğer tür ise T. hermanni (Trakya Tosbağası)’dir. Bu tür T. graeca’dan uyluk üzerinde femoral tüberküllerin bulunmaması, ayrıca kuyruk ucunda büyükçe bir plak/”tırnak” bulunması ve keza karapasda, kuyruk kaidesinin üzerinde 1 yerine 2 supracaudal (kuyruküstü) plak bulunması ile kolaylıkla ayrılır. T. graeca terrestris esas olarak baş üzerinde renklenme açısından sarı rengin bulunması ile karakterize olur.

T. graeca populasyonları, bilhassa aşırı otlatma ve habitat tahribi ile tehlike altındadır. Evcil hayvancılık ticareti kadar, doğaya salınan yabanileşmiş köpekler de özellikle yumurtalar ve jüveniller için tehdit oluşturur.

*****************************

Spur-thighed Tortoise is a polytypic and middle-sized terrestrial tortoise with moderately domed carapace (its length up to 20 cm), which is widely distributed in NW Africa, Southern Europe and Balkan states, Mediterranean islands (except Cyprus), Turkey, S Russia, Azerbaijan, W Iran, Syria, Lebanon, Israel and Jordan.. It is typically a Mediterranean species, inhabiting humid and mesic steppe, semi-steppe and forest habitats, including agriculturally used land. The head is of medium size, covered dorsally with numerous small scales, only the frontal scale is larger. There is a single prefrontal and paired supranasals. The jaw surface is smooth, not serrated, the beak is weakly hooked and tricuspid. The carapace is distinctly convex, dorsal shields are concentrically striated, usually slightly swollen. The nuchal plate is elongated; there are 5 vertebral plates, 4 costals and l0-11 marginals on each side, supracaudal is undivided. The forelimbs are anteriorly covered with large to very large heterogenous, juxtaposed scutes forming 3-6 longitudinal and 4-7 transverse rows. There is a prominent spur in the thigh region on each side. Tail is relatively short, often terminating with a claw-like tubercle. The general coloration varies in shades of dull yellow, brownish and olive, with blackish anterior and lateral margins of each dorsal plate; plastron is yellowish to brownish, usually with some dark blotches. The coloration of adults is less contrast than that of juveniles.

Spur-thighed Tortoise is a diurnal, terrestrial, relatively slowly moving tortoise. It is a herbivorous species, feeding on wide spectrum of various plants, their leaves, flowers and fruits, but occasionally also on animal carcasses. Courtship take place in the spring, mostly in the end of March, April and May. Complicated behaviour, including that female is immobilised by repeated butting and biting by male, precedes the copulation, during which males emit muffled whistling cries. Females lay 3-5 eggs in one clutch, 2-3 times per season.

The more recently described subspecies T. g. anamurensis and species T. antakyensis (sometimes accepted as a subspecies of T. graeca), both from coastal southern Turkey, and also the poorly known T. g. armeniaca (cited from Ağrı province) are viewed with skepticism/doubt among Turkish herpetologists. Therefore these three taxa were not included in the most recent lists on Turkish herpetofauna. As a general acceptance, the species is represented with two subspecies in Turkey. T. g. terrestris is known from Hatay province and SE Anatolia. In the rest parts of Anatolia and also Turkish Thrace T. g. ibera is quite widespread. The other closely related species found in Turkey (only known from European parts) is T. hermanni (Herman’s Tortoise). But it is distinguished easily from T. graeca by absence of spurs on thighs, and having a large scale/”spur” on tail-tip and also two supracaudal plates (instead of one) on Carapace, above the base of tail. T. graeca terrestris is typical by the presence of yellow colour in coloration, mainly on the head.

Populations of T. graeca are endangered mainly by overgrazing and habitat destruction, feral dogs represent another threat, mainly for clutches and juveniles, as well as pet trade.


Kaynaklar/ References:

1. Göçmen, B. (Unpub. results). The results of herpetological trips.
2. Budak, A. & Göçmen, B. (2005). Herpetology. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Kitaplar Serisi, No. 194, Ege Üniversitesi Basimevi, Bornova-Izmir, 226 pp. [2nd Edition, 2008].
3. Göçmen, B., Kasot, N., Yildiz, M.Z., Sas, I., Akman, B., Yalçinkaya, D. & Gücel, S. (2008). Results of the Herpetological Trips to Northern Cyprus. North-Western Journal of Zoology, 4 (1): 139-149.
4. Disi, A. M., Modry, D., Necas, P. & Rifai, L. (2001). Amphibians and Reptiles of the Hashemite Kingdom of Jordan. Edition Chimaira, 408 pp.


©Bayram GÖÇMEN, All Rights Reserved. ********** Google Translate

Argus, Dis. Ac., haraprasan, nkasot, CatherineD, cypturk, xTauruSx, jusninasirun, bahadir, paolo49, eqshannon, anemone, Gramineae, yasemin, Noisette, CeltickRanger, Miss_Piggy, eng55, ramthakur, marius-secan, siggi, tuslaw, mkurtel, montivipera, yolandefernoux, manaswi27, Hormon_Manyer, maurydv, Ingrid1 has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To cirano: selamboreocypriensis 1 10-24 11:20
To omereser: :)boreocypriensis 3 10-24 05:20
To eng55: Eywallahboreocypriensis 1 10-24 05:18
To Miss_Piggy: Hi Anna-grandma:)boreocypriensis 1 10-23 22:36
Animal Behaviouringridshaul 2 10-23 02:55
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

 • Great 
 • Argus Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5038 W: 260 N: 15594] (50626)
 • [2010-10-23 2:43]

Merhaba Bayram dostum,
This is a wonderful shot for me!
Not only because this pair of Testudo graeca are taken from a great POV with fine sharpness and natural colours, but because it reminds me of the first time we saw such a sight! In Alanya 22 years ago!
We heard a knocking sound and when we turned round we saw the male approaching the female in this way.
Thanks for sharing this fine image and reminding me of a great experience that I only have an old slide of.
Have a great weekend,
Cheers,
Ivan

Hello little bro, my neighbour today.

Another making love to day from you and this mating Tortoises.
Good pov, exellent sharpness and details.
Fine colours.

Gert

My dearest friend Bayram
Thank you for posting this detailed photo of Testudo graeca showing in the foreground their habitat in natural colours.

I do not think this species is found in South Africa. Here, all tortoises are strictly protected, not that it helps them - many still end up in cooking pots.

Many perish in the annual veld-fires in winter...

I wish you a nice week-end
Selamlar
Ingrid

Selamlar My Dear Friend,
A beautiful capture of these beautiful land tortoises in love. Excellent sharp details and composition. Good management of light even if harsh conditions. Thanks a lot for sharing.

Ciao Bayram, wooow turtle too in great action, lovely captutre with excellent sharpness, splendid light and wonderful natural colors, very well done my friend, have a good week end, ciao Silvio

Bayram hocam artık uzun ara veriyorsunuz. Türkçe ve Ingilizce sunum eminim zaman alıyordur. Ama büyük bir bilgi kaynağı oluşturacağından eminim. Zamanlaması harika bir çekim olmuş. Benim Kıbrıs'tan çektiğim Testudo'yu hatırlattı:) Kıbrıs'ta doğal bulunmadığını da birkez daha hatırlamış oldum:) Emeklerinize sağlık. Saygılar.
Nazım

Merhaba SA Bayram,
Nice capture of this serious couple in its favourite Spring activity. We miss the sound! :) Excellent management of light and low POV. Good idea to use your telelens to preserve their intimacy ;)
Have a nice weekend in the sun,
Cathy

 • Great 
 • lousat Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6595 W: 89 N: 15659] (65489)
 • [2010-10-23 4:21]

Ahahah...the turtles too!! You porn show is neverending as i can see....and what a great choice of point of view,i like it!No comment about the quality always at the top.Have a nice weekend and thanks,Luciano

Dayi erkek kaplumbagalarin disilerine boyle acimasiz oldugunu bilmiyordum:) Insallah bir gun ben de dogada gorurum. Izlemesi keyiflidir:) herhalde. Hehe...
Ellerine saglik. Selam ve sevgiler.
Mel

Ciao BBB. Impressive DOF and light's management for lovers in action! Well done and have a nice weekend.

Roberto

Bayram hocam muhteşem. FB'ye koyduğunuz böcekleri de şimdi gördüm. o da harika olmuş. Sanırım TN'deki seriye en kısa zamanda katılacak:) Emeklerinize sağlık. Saygılar,
Deniz

Stunning shot with excellent exposure despite the bad light!
Very well done, Big Bro!
Goldy

 • Great 
 • PeterZ Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 5137 W: 166 N: 13121] (49139)
 • [2010-10-23 7:36]

Hello Bayram,
Beautiful photo of these mating Tortoises in very nice natural colours and environment. Excellent sharpness and details. Taken from a good low POV. Pleasing DOF.
Regards,
Peter

Hi Bayram. This is a wonderful capture under beautiful light. That big lens has very nice sharpness with framing that is so pleasing. Top class work and thanks again for sharing. Regards. Jusni

Bayram hocam, muhteşem zmanlama ve harika notlar.
Emeklerinize ve ellerinize sağlık.
Saygılar, iyi tatiller.
Bahadır

welcome back with some reptiles, nice capture, tfs

Hello Bayram,
another very interesting image this turtles in love, light, and details very beautiful. Another nice picture. Best regards, Paolo

It is almost as a movie script and you find all these actors who are good at what they do; although the turtle on top looks extremely passive...reckon thats instinct of course....no lust...not outside of huumans..TFS my friend.
Bob

Nihayet aşk da olsa sürüngenlere döndünüz:) Bilgiler çok doyurucu ve aydınlatıcı. Sizin kadar bu işe emek veren ve iki dilli olarak yazan herhalde yok. Bir de Hakkari'de bulunan Testudo perses var galiba . Onun durumu nedir?
Selamlar,
Ömer.

hello Bayram
super picture with great sharpness and good details
very nice pose of the 2 big turtle,s
greeting lou

 • Great 
 • uleko Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3396 W: 172 N: 3310] (10940)
 • [2010-10-23 12:28]

Hello Bayram,
A lovely capture of this pair of Tortoises performing an act that brings back memories from Alanya. We really couldn't make out where the knocking sound came from until we were really close and discovered two like this! A very fine low POV, great sharpness and beautiful natural colours.
TFS and have a nice Sunday! Ulla

Bayram hocam, zamanlama çok güzel olmuş:) ellerinize sağlık.
Saygılarımla.
Özgür

Selamlar Hocam,
Arazinin takırtılarını olay anında yakalamışsınız. Elinize sağlık.

Saygılarımla

Bayram:) adin cikti paparaziye.. demek bunlarin erkekleri cok sadist:) ellerine saglik canim kardesim.. hepimizden selamlar..4 gozle yolunu beklerik bilesin..Iyi geceler.
Leyla.

Merhaba Bayram
it's a great following in your "love torrent" serie, when i saw this photo, i must laughing, it was not a butterfly couple this time,
excellent scene captured perfectly as always,
Have a great sunday

hello Bayram

what a great timing you had to shoot this photo,
for me it is the first time i see turtles in loving action,
this photo Bayram confirms once again that you are
one of TN's best and master photographers,
i love the low POV at their level, TFS

Hallo Bayram
In the time I have been in the Kruger all the creatures you have captured where really having fun with all their love making. I am sure you must be exhausted capturing all of them in action. Ha-ha only joking. What a fine image which I have never seen before. Details of the image as a whole is seen beautifully, and as Ingrid says it is good to see the natural habitat and lovely true to nature colours. Thanks for sharing. Best regards.
Anna

Hello Bayram
I see you have the loving spirit ... (laughter)
And so you offer us magnificent photos, very natural situations, we do not meet frequently.
thank you for this great job.
Regards
Laurent

 • Great 
 • eng55 Gold Star Critiquer/Silver Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 1256 W: 42 N: 1976] (5892)
 • [2010-10-24 2:43]
 • [+]

Merhaba Dostum,
Bakıyorum bunlar da seni yerlerde süründürmüş:)Bakış açısınetlik ve kadraj harika olmuş.Güzel bir pazar günü geçirmen dileğimle,selamlar,ellerine sağlık..

Seeing mating Tortoises is a new experience for me, Prof Bayram. Thanks for widening my horizons.
This pair is extremely well captured from a frontal point of view. The expressions of ecstasy can be seen clearly on their faces.
Best regards.
Ram

Hello Bayram,
Amazing capture. Very nice colours and superb details.
Wonderful clarity and good focus.
Congratulation!
Marius.

Bayram bey merhabalar,
Çok güzel bir kare tebrikler.

 • Great 
 • cirano Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 997 W: 0 N: 944] (13609)
 • [2010-10-24 11:14]
 • [+]

Bakalım seri nasıl bir seyir izleyecek.Ben de su kaplumbağalarından bir çifti videoya çekmiştim bu hal içinde:) Çok güzel bir çalışma olmuş.Eline emeğine sağlık.
Bi slavên germ,
Dûrzan

 • Great 
 • siggi Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 3097 W: 109 N: 12399] (52850)
 • [2010-10-24 11:18]

Hello MF Bayram,
lovely capture of the mating Tortoises, nice pov, well composed shot, sharp image with very good details.Best regards Siggi

 • Great 
 • tuslaw Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 2754 W: 282 N: 4931] (19883)
 • [2010-10-24 18:17]

Hello Bayram,
A fine presentation of these two love making tortoise. Excellent exposure for being shot in such harsh lighting. Another attractive low profile shot, showing wonderful detail and natural colors. Well done!!
They remind me alot of the Box Turtles we have here in Ohio.
Ron

Merhaba Bayram hocam ,
Seri muhteşem devam ediyor sizin güzel çekimlerinizle bu serinin hiç biteceğini sanmıyorum.))
ellerinize sağlık Selamlar Saygılar
Murat

Bayram hocam:) manzarayı hayal edebiliyorum. Rahatsız etmeden tele ile çok güzel açı almışsınız. Ellerinize sağlık.
Saygılarımla.
Naşit

Hello Bayram,

Ben voyons il ne faut pas se gêner ha! ha!.
Spectaculaires composition et détails!
Une atmosphère de bonheur lumineux.
Je trouve ceci merveilleux, superbes couleurs et notes.
Bonne soirée mon ami.
Yolande

hi Bayram
sorry i missed that one
you know i like tortoises very much
this is a great shot good timing and sharpness
TFS

i remember when i was 15 i found a little turtle in village some boys were going to kill them i got it my place there was a big pound and after some time That turtle start replying on my two words.1 he comes on water Laval when i call him.2 he goes under the water when i tell 2nd code.
i don't know how it happened,and i check it many times

Merhaba Bareatom,
Love in the nature, under harsh sunlight... Sounds quite interesting and motivating. :) Great shot from a beautiful POV, spectacular view with the young pornstars. :) Fantastic sharpness, lights, DoF and background blur, and a gorgeous image overall, even if the grey canvas isn't my cup of love. :)
Congrats, tfs, friendly regards, take care on your health, László

Hallo Bayram,
a very beautiful and interesting capture, splendid lighting and colours, very good sharpness in a very pleasing composition
TFS
Best regards
Maurizio

 •      
 • Ingrid1 Gold Star Critiquer [C: 69 W: 0 N: 0] (0)
 • [2013-07-10 21:21]

Dear, little brother,
I wonder, where you were hidden to get this point of view? :-) it looks as if you had dug a hole for yourself, in order to be below the mating pair.

I added your work to my theme " Animals' sex life" thanks for sharing..
Tortoises mating appear to work hard.

We had "inherited " from the Vet injured (wired up) tortoises, and the wiring was of course obstructive :-)
Your comprehensive notes are very instructive, thank you for all the hard work

Have a nice day,
Warm greetings
Ingrid

Calibration Check
0123456789ABCDEF