<< Previous Next >>

Sleeping...


Sleeping...
Photo Information
Copyright: Suleyman CEYLAN (Xanthina) Silver Note Writer [C: 2 W: 0 N: 32] (86)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2009-09-03
Categories: Reptiles
Camera: Fuji Finepix S5800
Exposure: 1/1000 seconds
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version, Workshop
Date Submitted: 2011-01-11 6:12
Viewed: 2886
Points: 6
[Note Guidelines] Photographer's Note
Chamaeleo chamaeleon (Linnaeus, 1758)

Akyatan Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Sahası / ADANA

Morfolojik Özellikler: Vücut boyu 24-30 cm. kadar olan ve değişik görünüşte bir kertenkele türüdür. Başın üst tarafında miğfer şeklinde bir çıkıntı vardır. Parmaklar ikisi bir arada üçü bir arada bitişmiştir ve kavrayıcı bir kıskaç şeklindedir.Sırt ortasında büyük pullardan oluşan boyuna bir sırt çıkıntısı vardır. Gövdenin üst-orta kısmında daha büyük pulların meydana getirdiği uzunlamasına bir sırt çıkıntısı vardır. Vücudun alt tarafında çeneden kuyruğa doğru uzanan ve biraz daha iri pullardan oluşmuş açık renkli bir çizgi vardır. Gözleri teleskop şeklinde, ortası delik tek göz kapağı vardır. Her göz aynı anda değişik yerlere bakabilir. Kuyrukları sarılıcı tiptedir.
Renk ve deseni sabit değildir. Duruma göre yeşil, gri, kahverengi, siyah ve bunların çeşitli tonlarına değişebilir. Zemin rengi üzerinde koyu veya açık renkte şerit ya da lekeler bulunur. Bunlar bazen renk değişimine uğramazlar. Karın altında çeneden anüse kadar uzanan sarımsı çizgi çoğunlukla renk değiştirmez.

Biyolojik-Ekolojik Özellikler: Ağaçlarda yaşar. Yakalayıcı ayak ve sarılıcı kuyrukları ile dallar üzerinde ağır fakat rahatça hareket eder. Avlanmak için dalda sakin olarak durur, yakın bir mesafede bir böcek görürlerse, dilini birden dışarı fırlatarak avını yakalarlar. Dillerini boylarının 1.5 katı kadar uzatabilirler. Dilin böceği yakalayıp geri çekmesi 0.1 sn kadar sürer. Dilleri ağız içinde özel bir yerde kat kat kıvrılmış biçimde durur ve uçları yapışkandır. Dişi bir seferde 20 kadar yumurtayı toprağa kazdığı bir çukura bırakır. Elipsoid şeklindeki yumurtalar 18-20 mm kadardır.

Coğrafi Dağılış: Tür İspanya’dan başlayarak, Kuzey Afrika üzerinden, Kıbrıs ve Türkiye dahil Batı Asya’ya kadar yayılmıştır. Vertikal dağılışı 700 m.’ye kadar çıkabilir.
Diğer Fotoğraf için:
http://www.treknature.com/viewphotos.php?l=3&p=250505

Kaynaklar:
Türkiye Amfibi ve Sürüngenleri - İbrahim BARAN
http://reptile.fisek.com.tr
http://fen.ege.edu.tr/~bgocmen
http://www.frmartuklu.net
http://www.biltek.tubitak.gov.tr

Chamaeleo chamaeleon (LINNAEUS, 1758)

Physical characteristics: Chamaeleo chamaeleon has a length between 20 and 40 cm, with females often being larger than males. The chameleon is able to change its skin colour, so can appear green, grey, brown with stripes and spots, depending on the vegetation it is found in. According to recent research C. chamaeleon changes colour in order to communicate with conspecifics, especially in terms of sexual selection. The chameleon has a zygodactylous foot structure with five toes on each foot, fused into a group of two and a group of three. This allows the chameleon to grip tightly to narrow branches. Each toe has a sharp claw which helps the chameleon move over surfaces such as bark. The eyelids are fused together and the chameleon is able to move its eyes independently of each other. The common chameleon has a tongue which can reach up to twice its body length to capture prey, as well as a prehensile tail which acts like a limb in order to aid in movement through branches.

Geographic range: Common chameleons inhabit Europe, the Middle East, and northern Africa.

Habitat: Common chameleons are found in many different areas, among them, semidesert scrubland, coastal scrubland, crop plantations, and forested areas as high as 8,500 feet (2,591 meters).

Diet: Common chameleons eat insects, young birds, and small reptiles.

Behavior and reproduction: Common chameleons living in areas with very cold winters will lie dormant, slowing down or entirely stopping most of their activities until the weather warms up. At the onset of warm weather, mating begins. Females carry their young for two months and then produce about sixty eggs. The young hatch in six to eleven months.

Common chameleons and people: Common chameleons do not interact with people in the wild. They are sometimes killed crossing roadways. They are also captured for the illegal pet trade, but few survive. Habitat destruction is another threat.

Resources:
Kaynaklar:
Amphibians and Reptiles of Turkey - Ibrahim BARAN
http://reptile.fisek.com.tr
http://fen.ege.edu.tr/~bgocmen
http://www.frmartuklu.net
http://www.biltek.tubitak.gov.tr

tcr has marked this note useful
Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To tcr: HiXanthina 1 01-11 06:46
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

Hello.
Very interesting and sharp image taken from an ideal point of view. I think less light can improve the colour.
Greetings.

hello Suleyman
very nice pose with good details and good sharpness
great shot to show us this specie
greeting lou

  • Great 
  • lousat Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 6595 W: 89 N: 15659] (65489)
  • [2011-01-11 15:44]

Only a little overexposed but a great capture and a very interestin specie! My best compliments,have a nice day,Luciano

Calibration Check
0123456789ABCDEF