<< Previous Next >>

Zırhlı Piyade


Zırhlı Piyade
Photo Information
Copyright: omer eser (omereser) Gold Star Critiquer/Silver Note Writer [C: 155 W: 0 N: 16] (144)
Genre: Animals
Medium: Color
Date Taken: 2010-05-21
Categories: Reptiles
Exposure: f/4.8
More Photo Info: [view]
Photo Version: Original Version, Workshop
Date Submitted: 2011-05-27 7:20
Viewed: 3272
Points: 2
[Note Guidelines] Photographer's Note
Bu zırhlı piyadeyi pardon yaygın tosbağayı memlekette Erikliboğaz mevkiinde çektim. Belki de Anadolu'da görebileceğiniz ve fotoğrafını çekebileceğiniz en yaygın sürüngen türü budur. Doğu Karadeniz hariç hemen her yerde bulunur. Workshopa, bu türle adeta bütünleşen parazit keneleri koydum. Genellikle arka bacaklar civarında yer alırlar. Benim örnekte de bolca vardı.


YAYGIN TOSBAĞA
(Testudo graeca)

Sistematik: Sınıf: Reptilia Takım: Testudinata Familya: Testudindae


Morfolojik özellikler: Alt kabuk dişide düz, erkekte konkavdır. Erkeğin kuyruğu daha kalındır. Vücut uzunluğu 25 cm kadardır. Üst ve alt kabuğun genel rengi sarımsı kahverengidir. Bu zemin üzerinde siyah lekeler yer alır. Yaşlı fertlerde alt kabuk tamamen siyah olabilir.

Biyolojik-Ekolojik Özellikler: Genellikle kumlu, taşlı ve kuru alanlarda yaşarlar. Tarla ve bahçelerde de görülür. Alçak boylu bitkilerin yaprak, meyve ve çiçekleriyle beslenirler. Tarım ürünlerine zarar verdikleri için çiftçiler tarafından sevilmezler. Çiftleşme sırasında erkek kabuğuyla dişiye vurur. Dişi 6-12 kadar yumurta bırakır. Yumurtaları beyaz ve yuvarlaktır. Bu tür arka bacaklarında genellikle parazit keneler barındırır. Bu yüzden ele alınırsa dikkatli olmak ve evde beslememek gerekir.

Coğrafi Dağılış: Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneybatı Asya’da yaşar. Ülkemizin çok nemli olan Doğu Karadeniz bölgesi hariç her tarafında bulunur. Türkiye’deki yaygın tosbağa populasyonları dört alttüre ayrılmaktadır. Bunlardan Testudo graeca ibera alttürü diğerlerine göre daha yaygındır.Batı Anadolu'da da bu alttür bulunur.


Only registered TrekNature members may rate photo notes.
Add Critique [Critiquing Guidelines] 
Only registered TrekNature members may write critiques.
Discussions
ThreadThread Starter Messages Updated
To fragman: Thank you Ori,omereser 1 05-30 04:34
You must be logged in to start a discussion.

Critiques [Translate]

nice dark turtle, TFS Ori

Calibration Check
0123456789ABCDEF